Unge diskuterer køn med minister

Socialministeriet

30/08-2004

Hvordan reagerer unge på vold? Får piger og drenge forskellig opdragelse? Ryger og drikker piger og drenge lige så meget som rygterne siger? Disse spørgsmål og mange andre vil unge århusianere diskutere på en workshop. Det er minister for ligestilling Eva Kjer Hansen, der inviterer til workshop for og med unge i Århus mandag den 30. august 2004.

En undersøgelse har vist, at der er stor forskel på, hvordan piger og drenge har det i skolen, i fritiden, med deres kammerater, deres forældre og ikke mindst med sig selv. En sådan forskel har afgørende betydning for hvordan myndigheder, skoler og forældre forholder sig til kostvaner, motion, kønsbilleder, misbrug og vold blandt de unge. Men for at kunne tilrettelægge en indsats, må piger og drenge selv komme på banen.

”Hvor vi tidligere lancerede store kampagner for de unge om fx, at rygning er usundt, skal vi blive bedre til i fremtiden at målrette kampagnerne mod piger og drenge. De er forskellige og ser på tingene forskelligt. Men for at vide, hvor vi bedst sætter ind, må vi vide, hvad de unge selv mener. De unge er eksperter i deres eget liv, og de kan fortælle os om, hvad der er vigtigt for dem. Derfor har jeg valgt at arrangere en workshop for at få de unges bud,” udtaler Eva Kjer Hansen.

Guidet af Camilla Ottesen og Peter Frödin skal de unge arbejde med de forskellige temaer gennem oplæg, debat, aktiviteter, smagsprøver og meget andet. Blandt oplægsholderne er kokkene Nikolaj Kirk, Mette Martinussen, stand-up komiker Mette Frobenius og Morten Olesen fra Institut for legemsøvelser.

Ministeren har, udover de mange unge, bl.a. inviteret organisationer, fagblade, dagsmedier og fagfolk, så unges livsstil bliver sat på dagsordenen fra flere sider.

Der vil på workshoppen blive offentliggjort en ny rapport om kønsforskellen i unges udøvelse af- og udsathed for vold.






ANNONCE PÅ DKBY.NET

ANNONCE PÅ DKBY.NET

ANNONCE PÅ DKBY.NET

ANNONCE PÅ DKBY.NET

Google
Web Site